www.josefholoubek.cz - Nezávislý mladý dobrodruh s touhou po cestování a chutí na překonání výzev
english czech

Není natolik vzdáleného cíle, aby jeho dosažení nestálo alespoň za pokus...

Cesta ke spokojenosti

Spokojenost může být různými lidmi vnímána jinak. Pro někoho to může být stále se navyšující konto, jiný se zase spokojí s jedním teplým jídlem denně. Spokojenost ovšem nevyžaduje pouze samotnou honbu za ní. Je ji potřeba definovat. Pokud nevíme, co v životě chceme, můžeme být na jeho konci nemile překvapeni. Zjistíme, že jsme se hnali za něčím, co jsme ve skutečnosti nechtěli.

Životem mi prošla velká spousta lidí a vyslechl jsem spoustu příběhů. Nutilo mě to zamýšlet se nad tím, co od života chci. Od malička jsem vyrůstal v maloobchodě, chodil po různých brigádách a později pracoval i v luxusních hotelech. Pořád se kolem mě točili lidi, kteří dělali všechno hlavně pro peníze a někdy zkušenosti.

Ok, jsou tedy peníze to, co já v životě chci? Za čím se chci hnát? Ne, to určitě ne. Mám je jako nástroj pro jiné moje životní milníky.

Tím pádem kolik jich vlastně potřebuji? Sto tisíc? Milion? Deset milionů? Spočítal jsem si svoje životní náklady, přičetl možná rizika a máme částku, na kterou se potřebuji dostat. Po jejím dosažení mohu mnohem snáze naplňovat moji spokojenost.

A co to konkrétně u mě je?

Být pánem svého času, věnovat se svým vlastním projektům a rodině. Ale abych to mohl dělat naplno, potřebuji čas.

Hodně lidí se žene celý život za penězi. Na jeho konci mají našetřeno více či méně milionů, v garáži auto, ale špatné zdraví, protože měli 45 let nedostatek pohybu a pobytu na zdravém vzduchu.
K čemu mi bude spousta peněz? Napíšu si to barvou na vrata nebo náhrobek? Nenapíšu.

Vedl jsem na tohle téma několik rozhovorů, kdy mi lidi odpovídali, co by dělali, až vydělají milion. Pojedou na dovolenou nebo si něco koupí? Možná, ale hlavně budou dělat dál a hnát se za dalším a dalším. Nepracují, aby byli spokojeni, ženou se za něčím, co je ve skutečnosti pouze nástroj na ulehčení našeho života.

Doporučuji všem, aby si sedli a řekli, co vlastně v životě chtějí. Berte v úvahu, že za rok ani za pět let nebude nikdy ten správný čas, kdy začít. Ten byl před pěti lety. A ten druhý je právě teď!

Stanovte si uchopitelné milníky. Protože myslet si, že vás bude činit šťastnými nový dům nebo auto, tak to je omyl. Do týdne to bude součást vašeho života, jako by to tam bylo od začátku.

Maličkosti nás dostávají k velkým věcem.

Přeji Vám hodně štěstí a spokojenosti.

logo-osobni

Publikováno: 4.1.2020 6:30