www.josefholoubek.cz - Nezávislý mladý dobrodruh s touhou po cestování a chutí na překonání výzev
english czech

Není natolik vzdáleného cíle, aby jeho dosažení nestálo alespoň za pokus...

Tři měsíce práce v cizině = několik dalších měsíců pobytu (nejenom) v Karibiku

Tentokrát bych vás rád seznámil s myšlenkou, kterou jsem nevymyslel, ale odkoukal a odposlouchal, sám si ji odzkoušel a viděl to i u spousty dalších lidí…

Nemyslím tím, že bych zrovna trávil několik měsíců v Karibiku, ale jde o pointu a přijde mi to jako hezké přirovnání. Opět budu vycházet se zkušenostmi s nespokojenými lidmi.
Většina lidí to zná. Máte kolem sebe nepřeberné množství lidí, kteří si stěžují. Já budu hlavně popisovat zkušenosti s lidmi své generace. Tedy lidmi většinou už po škole, bez závazků a nějakých zvlášť závažných zdravotních komplikací.
Těch lidí, kteří si pořád stěžují, jak je k nim svět nespravedlivý. Když tohle slyším, tak s oblibou říkám: ,,VYRAŽ TEDA DO CIZINY!“. Pak nastane smršť argumentů od toho, co by na to řekl přítel/ přítelkyně, kdo by se staral o psa, až po velkou počáteční investici.

Ano, samozřejmě, že je vždy investice, když chcete něčeho dosáhnout, nebo nedej bože vydělat peníze. Nejsme v pohádce, abychom šli po lese a nacházeli plné hrnce dukátů. I přece gambler, který hraje kašpárky (automaty) ví, že pokud chce vyhrát, musí do toho pekelného stroje nejdřív něco hodit.

Z filozofického hlediska, co jsou v životě tři měsíce? Vezměte si libovolné tři měsíce v roce třeba dva roky zpět. Pokud se nestalo něco zásadního, třeba vám neumřelo morče nebo lekla akvarijní rybka, pamatujete si na to? Těžko…
A teď si představte, že tyto tři měsíce jste v cizině, např. v Londýně a pracujete (ano, popisuji Londýn, protože to tu znám – taky můžete makat v Německu/ Švýcarsku/ USA/ atd.). Měsíčně Vám z výplaty zbude (kalkulace pro Londýn) po zaplacení všech životních nákladů třeba 15 – 20 tisíc. V průměru tedy 17 500. Krát tři je rázem 52 500 korun. Za tři měsíce života, kdy neživoříte, normálně jíte, pijete, občas jdete za zábavou a pořád máte na kontě ve finále takovou částku.
A to třeba jen myjete nádobí v kuchyni. Pokud obsluhujete hosty nebo děláte v kanceláři, už z výplaty zůstává mnohem více peněz.

Výdělky mohou být vyšší, ale i nižší – záleží, jak moc slevíte na svoje nároky a chcete hlavně vydělat na něco nebo pro něco, co vám v budoucnu život zpříjemní nebo obohatí.

Co teď s ní? Já bych ji investoval a minimálně o 1/3 navýšil. Ale tento článek není o investici. Jeli jste přece pracovat, abyste si pak splnili sen.
V současném světě, kdy se aerolinky různě předhánějí v nabídkách levných letů, můžete sehnat zpáteční letenku do větší části světa mezi 15 – 20 tisíci. Ale při důkladném hledání a oblíbenosti cílové destinace může být cena i o několik tisíc nižší.

V kombinaci se zkušenostmi s levnější dopravou, vyhledávání levného ubytování, vyhledání způsobu, jak náklady snížit pomocí vytěžení zboží v cílové destinaci a spousty dalších věcí a okolností máte najednou možnost vyrazit téměř kamkoliv po světě a tam několik měsíců z vydělaných peněž žit…
Žádná placená dovolená od cestovky (což je vlastně kapitola sama o sobě), ale jen vy, případně pár přátel (přítelkyně/ přítel) a místa, kam jste se chtěli vždy podívat, jen chyběly finance a možná i trošku odhodlání…

S odstupem času věřte tomu, že vám v hlavě zůstanou vzpomínky ne na tři měsíce práce, ale vzpomínky na dobu strávenou plněním vašeho cestovatelského snu…

Matematika je jednoduchá. Já sám, při mých začátcích v Anglii, jsem spal v průchozí společenské místnosti nebo ve sklepě, protože to bylo zkrátka levnější. Teď, s odstupem let, se tomu jen směji. Peníze, které jsem díky tomu ušetřil, už byly několikrát zhodnoceny a možná i zdvojnásobeny nebo ztrojnásobeny.
A přitom stačí jen trošku (a na chvilku) ubrat ze svých hodnot a pohodlí. V hlavě potom nezůstávají ty negativní věci, ale právě jen to positivní.

Každému, kdo měl čas, náladu a chuť tohle číst, věřím, že to povede alespoň k zamyšlení. K zamyšlení, že je možná dobře, ale může být ještě o chlup lépe. Nebo k inspiraci a právě tomu prvnímu (pomyslnému) kroku na cestě k cíli vašeho (dávného, zdánlivě nesplnitelného) snu…

logo-osobni

Publikováno: 1.12.2016 12:27