www.josefholoubek.cz - Nezávislý mladý dobrodruh s touhou po cestování a chutí na překonání výzev
english czech

Není natolik vzdáleného cíle, aby jeho dosažení nestálo alespoň za pokus...

Business je jako sněhová koule. Pořád se nabaluje.

O čem teď chci psát, není úplně business v pravém slova smyslu. Ale pokud se zeptáte kohokoliv kdo podniká na začátky a současnost, bude to místy podobné. Nosnou myšlenku najdete a uděláte si obrázek, jak věci fungují. Hodně činností funguje stejně, jako když se začíná stavět sněhulák. Začne se s malou koulí, která se postupně zvětšuje dalším a dalším sněhem. Po nějaké době docílíme základny, na kterou už dáme druhou a třetí sněhovou kouli. Na začátku hledám řešení svého problému. Jakmile ho najdu a přijde mi to smysluplné, pokusím se to nabídnout dále…

Je dobré jít štěstí naproti. Respektive, pokud se chci do něčeho pustit, začnu hledat informace a postupem času sám vidím, jak věci i lidi sami přichází, aniž bych je nějak hledal.

Je až neuvěřitelné, jak do sebe věci s odstupem času zapadají. Člověk se učí nějaké menší úkoly nebo dělá nějakou činnost, která v danou dobu nemusí dávat vůbec smysl. Ale až čas ukáže, že se ta schopnost nebo kontakt hodí.

Ukážu Vám jeden příklad, na jehož dílčích úkolech jsem v podstatě pracoval několik let.

Pokud přijedou nějací turisté do České republiky (Praha/ Brno/ Ostrava/ nebo kamkoliv jinam), mohu jim zařídit levnou jízdenku z letiště, najít levnou dopravu po ČR, zařídit levnou sim kartu na volání a data v EU a kontakt na výhodnou směnárnu v Praze a Brně + doporučit nějaké základní věci a přeposlat kontakty, které by se mohli hodit.

Výše uvedené služby pomáhají i mě, stojím si za tím, tak proč to nenabídnout dalším lidem. Není to business ve svém slova smyslu. Spíš koníček, který druhým pomůže, mě baví a usnadní mi třeba další cestování. Zároveň to je plně automatizované a může to dělat kdokoliv.

Trh je obrovský, turistů je spousta, tak proč si z koláče nevzít pár kousků.

A na závěr jak na to:

1) Cesta z letiště
Třeba cesta z letiště v Praze se vyplatí koupit přes ČD aplikaci (Airport Express), je to rychlejší než MHD a pokud jste ubytování v docházkové vzdálenosti, nemusí se utrácet za MHD.
Už jeden cestující cestuje o 20 Kč levněji a třeba 5 cestujících to mají víc jak o půlku levnější než když kupují lístek u řidiče.
Já mám ČD body.

2) Nákup levných jízdenek po ČR
Je několik způsobů. Já cílím na ČD (mám z toho ČD body). Turistům pošlu odkazy. Podívají se, co je pro ně výhodné a pokud to mohu přes ČD ještě o něco srazit, nabídnu jim to.
Např. o víkendu nabízím celodenní jízdenku, kdy může až pět lidí procestovat několik míst.
S ostatním přepravci jednám na formě nějakých voucherů, kterými bych mohl ceny dále o něco snížit.
Já mám ČD body.

3) PID (Pražská Integrovaná Doprava)
Doporučím stáhnout aplikaci, přes kterou se jízdenka koupí. Lze na ní jezdit do okolí Prahy a za 84 Kč platí 5 hodin. Můžeme cestovat vlaky ČD, ale na jízdenku od PID.
Např. z letiště Václav Havla do Kutné hory ušetříme 65 Kč oproti nákupu jízdenky od ČD.
Mám z toho dobrý pocit.

4) Sim karta
Nabízím českou a britskou sim kartu, díky které mají volání, sms a data po EU zdarma. Na jednu simku může využívat víc lidí.
Simku pošlu poštou nebo si ji vyzvednou v Praze/ Brně/ Ostravě.
Za aktivaci sim karty mám provizi a tím pádem já sám ani moje rodina nemusím platit za kredit/ paušál.

5) Směnárna
Našel jsem si výhodnou směnárnu v centru. Domluvil jsem si, že když tam pošlu lidi, tak dostanou výhodný VIP kurz i na malé částky, co budou měnit.
Když poté měním já, dají mi ještě lepší kurz, než je VIP.

Jak mě lidi kontaktují?

Převážně přes sociální sítě, ale hlavně couchsurfing.
Stojí za tím mravenčí práce, získávání kontaktů, prezentace sám sebe a chuť něco dělat pro jiné.

Této činnosti věnuji zhruba jednu hodinu týdně, kdy s lidmi komunikuji. Nezabývám se sáhodlouhými chaty. Vše podstatné mám vypsané, nebavím se o počasí, atd.

Vše stojí na bázi jednoho přeposlaného emailu, který obsahuje vše potřebné.

Co mi to dává?
Usnadňuje mi to život. Poznám nové lidi, se kterými se i sejdu, když mi přijdou nějak přínosní. Dále vyhledávání informací, komunikace s dopravci a lidmi obecně.

Ukázku zautomatizování nějaké činnosti, které se mohu minimálně věnovat, ale která přesto přináší nějaký benefit.

Tohle je jeden ze spousty příkladů, kdy se dá několik nesouvisejících věcí pospojovat dohromady a usnadnit nejen svůj život, ale i životy dalším lidem. Nebojte se do něčeho pustit. Ve finále to dá mnohem víc vám, protože se vždycky něčemu novému přiučíte nebo dostanete cenou lekci.

Přeji hodně štěstí.

logo-osobni

Publikováno: 8.12.2019 6:30