www.josefholoubek.cz - Nezávislý mladý dobrodruh s touhou po cestování a chutí na překonání výzev
english czech

Není natolik vzdáleného cíle, aby jeho dosažení nestálo alespoň za pokus...

Jak neřešit vliv inflace na úspory (3 jednoduché tipy pro každého)

Inflace je metla na všechny volné peníze, které nijak nezhodnocujeme. Např. v září 2019 je 2,6%, takže náš dnešní nákup za rovnou stokorunu by za rok stál 102,6 Kč. Není to samozřejmě moc, ale představme si částku třeba 100 000 korun nebo milion korun. Tam už 2,5% dělají výbornou večeři, respektive luxusní dovolenou. Pojďme se podívat na to, jak mít za rok přinejmenším stejnou hodnotu úspor, jako letos.

Bavme se třeba o úsporách 100 000 Kč, u kterých bychom chtěli mít příští rok stejnou kupní hodnotu , jako letos. Inflace 2,6%.
Jedná se o částku 102 600 Kč.

Řekněme, že jste velice konzervativní, nechcete peníze vázat v žádných investicích a zároveň nevíte, zda je nebudete během roku potřebovat.

1. Spořící účet
V současné době několik bank nabízí výhodné spořící účty, kde je zhodnocení až 3% za 6 měsíců, 2% na 6%, 1,7% na celý rok.
Stačí strávit trošku času na internetu a najít si nejvýhodnější nabídku. Pozor na podmínky výhodného úroku (např. příchozí platby, alespoň 3 platby kartou, nepřekročit limit částky, která je úročená výhodným úrokem).

2) Kreditní karta
Na trhu je aktuálně několik společností, které nabízí kreditní karty. Za internetové platby dostanete zpět 2% a za platby v kamenných obchodech 1%.
Na internetu můžeme platit za mobil, zálohy za elektřinu, v internetových obchodech, dovoz potravin, atd. Za každých utracených 1 000 Kč dostanete zpět 20 korun.
Terminály na platbu kartou má už dneska téměř každý obchodník (potraviny, benzín, v určitých směrech i za nájem, atd. A z každé tisícovky dostanete zpět 10 korun.

Pokud máte dvě kreditní karty:
a) na platby na internetu 2% zpět a měsíční poplatek 59 Kč,
b) na platby v kamenných prodejnách 1% a měsíční poplatek 59 Kč.

Někdo nabízí třeba 3 měsíce zdarma, větší slevy u pravidelně nakupovaného sortimentu, odměna za založení účtu v dané bance, atd.

Při průměrné měsíční útratě 13 000 Kč (6 000 na internetu, 9 000 v kamenných prodejnách), mínus výše uvedené poplatky, budeme každý měsíc mít 92 Kč.

3) Stovkový seznam
Tato poslední možnost nabízí jak lepší životní styl, tak i několik stovek, které vám měsíčně zůstanou v rozpočtu.

Pokud máte konzervativní myšlení, nechcete se pouštět do rizikových investic a peníze budete třeba potřebovat, doporučuji výše uvedené možnosti. Minimálně na vás nebude mít inflace žádný vliv, ale spíš ještě budete mít faktické výnosy.

Další přidanou hodnotou je vaše informovanost. Hledáte si informace, které jsou veřejně dostupné a získáváte větší znalost o věcech, které jste doteď neřešili. Postupně se vám budou otvírat dveře s dalšími možnostmi.

Přeji hodně štěstí.

logo-osobni

Publikováno: 24.10.2019 6:30