www.josefholoubek.cz - Nezávislý mladý dobrodruh s touhou po cestování a chutí na překonání výzev
english czech

Není natolik vzdáleného cíle, aby jeho dosažení nestálo alespoň za pokus...

Mých deset rituálů jak začít den produktivně a končit úspěšně

Všechno do sebe zapadá víc, než si ani umíme představit.
Už jste někdy uvažovali o tom, že to, co ráno děláme, může zásadně ovlivnit celý průběh dne? Vezměte si, že pozdě vstanete, rychle se opláchnete, obléknete, bez snídaně vyrazíte celý rozmrzelí do práce nebo školy. Po cestě si koupíte drahou a ne moc dobrou kávu a poté máte před sebou několik hodin činností, které vás nebaví.
Zamyslete se nad trošku jiným scénářem vašeho rána. Vstanete o něco dříve, posloucháte oblíbenou muziku, protáhnete se, v klidu snídáte s blízkými, vezmete si připravené věci do práce nebo školy a s výtečnou kávou nebo oblíbeným čajem v termo hrnku vykročíte vstříc novému dni…

Mám svých deset ranních rituálů, se kterými se snažím nastartovat každý den, aby byl produktivní a úspěšný.

1. Vstát dříve
Není žádným tajemstvím, že vstávat dříve přináší spoustu výhod. Jedna z nich je více času na další ranní rituály, dále jsme méně náchylní k úzkostem, dokážeme metabolismus rychleji nastartovat a spoustu dalšího.
Stačí každý večer nastavit budík o jednu minutu dříve. Posouváme ho tak dlouho, dokud nedosáhneme ideálního času na vstávání.

2. Poslech příjemné hudby a vynechání sociálních sítí
Jste jedni z těch, kteří každé ráno po probuzení hned šahají po telefonu, kontrolují, co se za poslední noc stalo a poté zapínají rádio, kde do vás co 15-30 minut perou, kde se co stalo, jak špatné bude počasí nebo kolik lidí přejel včera vlak?
Co vyzkoušet malou změnu.
Po probuzení místo sociálních sítí pomyslet na nějaké positivní věci. Třeba jak jsme rádi za lidi, co máme; za to, jak žijeme; na co se ten den těšíme, atd.
Poté místo rádia zapnout oblíbené písničky nebo relaxační hudbu na pozadí.

3. Multitasking = dělat více věcí najednou
Máme několik ranních úkolů, které jsou potřeba udělat.
V první řadě je lepší si tyto úkoly jednou všechny vypsat (vaření čaje, dělání snídaně, příprava svačiny pro děti, vyčištění zubů, vyžehlení košile do práce, příprava kávy, umýt nádobí z večeře, vyklidit myčku, atd. atd. atd.).
Ve druhé fázi vyzkoušíme některé úkoly přesunout na předchozí večer (např. vyžehlení košile) nebo delegovat na jiného člena rodiny.
Ve třetí fázi si zkuste vložit mezit tyto ranní povinnosti ještě cvičení. Nemusíte přece cvičit tak, byste poté byli zralí na sprchu, ale např. v pěti-minutových intervalech jako začátečních dát deset kliků, deset dřepů, deset sedů-lehů, tři shyby. Celý tento proces zabere maximálně minutu a půl. Mezi tím máte čas na jiné věci – např. příprava snídaně a svačiny.
Za pouhých 15 minut stíháte 4 série a máte hotovo, co potřebujete. Těchto 6 minut denně nám dá celé tři hodiny měsíčně ranního cvičení.

4. Stlaní postele
U spousty lidí se setkávám s negativním postojem. Proč bych si stlal postel, když do ní stejně večer vlezu a přes den mi sem nikdo cizí chodit nebude?
Je to jednodušší, než se zdá. I tak malý úkon, jako ustlání postele, odškrtne jeden z prvních úkolů začínajícího dne. Najednou jsme hrdí a povzbuzení k plnění dalších, byť malých úkolů. Zároveň vidíme, že i na malých věcech záleží, protože v jednom dni a celkově i životě je takových věcí spousty.

5. Připravte si na každý den 5 splnitelných cílů
Stanovováním každodenních cílů udáváte vaše měřítko produktivity v daném dni. Zároveň si tím připravujete půdu pro Vaše dlouhodobější cíle.
Snažte se je chytře rozdělit do celého dne a kombinovat s jinými aktivitami (např. při odchodu z domu vezmu odpadky do popelnice; při ranním cvičení vyklidím myčku; zapojím se do První Smysluplné Úklidové Pyramidy, …).

6. Snídaně v klidu a s blízkými
Plnohodnotná snídaně s lidmi, které máme rádi, je jedna z důležitých věcí, které mají vliv na naše zdraví, vztahy v rodině a tím i lepší komunikační schopnosti.
Je dokázáno, že lidé, kteří snídají dohromady, aktivně spolu komunikují a nejsou rušeni vnějšími vlivy z rádia nebo sociálních sítí, mají mnohem déle lepší náladu.

7. Neztěžujte si
Jsou věci, které ovlivnit můžeme a které ne. Jednoduše řešeno, co nás vyloženě neohrožuje na životě nebo naší osobní svobodě, nemá smysl řešit, pokud s tím nejsme schopni nic udělat.
Hledejme něco, co nás obohatí nebo nám dá jinou přidanou hodnotu.

8. Těžké úkoly dávejte na první místo
Je jedno, co to je a jak moc se vám do toho nechce. Pokud je potřeba, aby to bylo dneska splněno, pokuste se to vyřešit co nejdříve. Ideálně hned dopoledne.
Odkládáním se pouze zvyšuje stres a nesoustředěnost na jiné věci. Jakmile je to nejhorší za námi, čekají nás už jen příjemnější činnosti.

9. Splnit něco z dlouhodobých cílů
Představte si vaše dlouhodobý cíl jako jedny velké puzzle. Každý den musíte jeden nebo dva dílky přiložit, abyste byli o kousek blíže k dosažení konečného výsledku.
Jako dlouhodobý cíl může být pro někoho třeba uběhnout maraton; jiný se chce naučit zase cizí jazyk; a ten zase přečíst za týden jednu celou knížku; …
Dlouhodobý cíl je ten, na který je potřeba více času a dosáhneme ho plněním menších dílčích úkolů.

10. Positivní naladění
Ať už se dělá cokoliv, s úsměvem na tváři to půjde mnohem snáz.
Fráze typu: „ty jsi mě teda pěkně naštval“, je pouze konstatování naší slabosti dovolit někomu jinému to, že se nám zkazila naše nálada.

Máte také nějaké svoje rituály, které byste chtěli sdílet? Neváhejte mě kontaktovat. Moc rád se přiučím a postupně naučím něco nového, co by nejenom mě mohlo pomáhat.

logo-osobni

Publikováno: 10. 3. 2015 15:31