www.josefholoubek.cz - Nezávislý mladý dobrodruh s touhou po cestování a chutí na překonání výzev
english czech

Není natolik vzdáleného cíle, aby jeho dosažení nestálo alespoň za pokus...

Úvod k potulce (ještě než jsem vyrazil)

Přechod Turecka je jeden z dalších mých cílů, který právě vyzrál k pokusu o naplnění. V minulosti jsem Turecko navštívil 6x (2x letištní halu při změně letadla, 1x dovolená v resortu, 1x stopem do Istanbulu a zpět a 2x menší týdenní mezinárodní projekty v Ankaře a někde ve vnitrozemí). Zkrátka ne tolik času, aby mi to vyhovovalo. Rád se potuluji mimo velká města, mezi místními, kteří dokážou podat přesně takový obrázek, jaká daná země je.
Cestu chci pojmout s nějakým zajímavým cílem. Aby to nebyl stereotyp jako např. cesta z Prahy do Brna nebo obráceně. Podtitul mojí turecké anabáze tedy zní: anebo od Černého ke Středozemnímu moři.

Proč do Turecka?
Turecko je všeobecně považováno jako takový most mezi Evropou a Asií. Spousta lidí tuto zemi považuje (jako třeba milně Irán) za nebezpečnou. Přitom tuto nenávist nevyvolávají běžní lidé, kteří v dané zemi žijí. Jsou to stejní lidé s běžnými potřebami jako vy nebo já. A čím více se bude poukazovat a vyvracet to, čím jsme denně masírováni různými médii, tím lépe.
Samozřejmě můžeme kdekoliv a kdykoliv být ,,ve špatný čas a na špatném místě“, ale z většiny případů se setkáváme s normálními běžnými lidmi, kteří chtějí prostě žít.
Mojí potulkou bych moc rád poukázal na laskavost a otevřenost běžných lidí, protože to je oč tu běží.

Cesta do Turecka
Ke břehům Černého moře bych se rád dostal stopem. Z Kolína přejedu vlakem do Brna, MHD na periferii města a poté už vše nechám ochotným řidičům a osudu. Přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Bulharsko bych rád dorazil do tureckého Edirne. Nocování ve stanu.
V Edirne využiju nocleh přes couchsurfing a zároveň bych si tu chtěl nechat zimní spacák, teplé oblečení a věci na vaření. Po cestě už bude zima, takže si povezu uvedené věci v tašce, kterou bych rád v Edirne uschoval a vzal si jí zase na cestu zpět domů.

Proč Edirne?
Je to první a zároveň poslední větší město při příjezdu a opouštění Turecka. Vede tu hlavní dopravní uzel směrem do Evropy.
Mnohem lepší na ubytování, pořízení sim karty a úschovu věcí, než třeba velký Istanbul.
Zároveň mám jistotu, že se stejnou cestou budu vracet domů.

Z Edirne k břehům Černého moře
Další den bych z Edirne rád pokračoval kolem Istanbulu směrem do černomořského města Kefken. Je to 404 km, což se dá za den stihnout, ale vždycky záleží na spoustě okolností od ochotných řidičů až po počasí.
Nocleh plánuji přes couchsurfing a po krátké prohlídce města vyrazit následující den na potulku.

Z Kefkenu až do Antalye
Cestu v délce necelých 700 km bych chtěl ukrajovat po zhruba 50 kilometrech za den. Převýšení by vycházelo v průměru na 600 metrů. Pokud půjdu denně 10 hodin, 8 budu spát, mám dalších 6 hodin na komunikaci s místními.
Trasu nijak předem dopodrobna neplánuji. Na mapy.cz jsem zadal Kefken – Antalya a vypsal si nějaké záchytné body.
Přes noc plánuji spát ve stanu nebo přes couchsurfing.

Z Antalye domů
Opět pojedu stopem. V Edirne vyzvednu vybavení do zimy, a co nejdříve se budu chtít prostopovat do České republiky.

logo-osobni

Publikováno: 13.10.2019 11:42